Marianas Variety

Last updateThu, 21 Nov 2019 12am

Headlines:

     

     

     

     

     

    Wednesday, November 20, 2019-2:58:34A.M.

     

     

     

     

     

Font Size

Settings

GMS Falcons dominate forensic competition

(GMS) — Green Meadow School’s students have proven once again their prowess in the first Primary Grade Forensic Conference at Francisco M. Sablan Middle School in San Antonio on Oct. 12, 2019, as they won the top five places in the different events for the K-2 and 3-5 division.

The students, parents, teacher-coaches, and administration eagerly went to the venue as early as 8:30 a.m. They have been looking forward to this initial competition.

Green Meadow School students performed well in the Primary Grade Forensic Conference on Oct. 12, 2019.  GMS photoGreen Meadow School students performed well in the Primary Grade Forensic Conference on Oct. 12, 2019. GMS photo

Typhoon “Hagibis” wasn’t able to dampen the spirit of the students.

With several schools from the private and public schools competing, the GMS students soared high as they performed their pieces.

The GMS administration, teacher-coaches, and parents wish to congratulate all the falcons who joined and won in this event.

Below is the complete list of GMS winners:

K-2 Division

Dramatic Interpretation

1st place — Jewel Mabaquiao, 2nd grade

Duo Interpretation

1st place — Greatshen Martin & Hiyori Okuma, 2nd grade

5th place — Leyland Duenas & Christopher Palma-K5 (GR)

Reader’s Forum

5th place — Xela Barbo, 1st grade

Reader’s Forum Masters A

2nd place — Angelee Agdoro, 1st grade

3rd place — Jamie Palabay, 2nd grade

4th place — Jarl Marcin Mabaquiao, 1st grade

Reader’s Forum Masters B

2nd place — Geri Liam Espiritu, 1st grade

4th place — Rayne Angela Roquelara, 1st grade

5th place — Emmjie Escano, 1st grade

Impromptu B

4th place — Albert Miguel Santos, 1st grade

Chamorro

2nd place — Lara Yzabelle Zapanta, 1st place

Choral Speaking

1st place — John Matthew Aumentado, Nathaniel Coloma, Aira Joy Daca, Kyle Padilla, Nicole Tangonan, 2nd grade

3rd place — Jamie Palabay, Sofia Ron Valiente, Iandre Ranin, Benjie Escano, Anabella Griffin, 2nd grade

4th place — Angelee Agdoro, Emmjie Escano, John Rey Daca, Kaiser Manganti,1st grade

3-5 Division

Duo Interpretation

1st place — Rihanna DeLeon & Andrea Remilloza, 4th grade

3rd place — Percy Kyle Barbo & Dorsan James Santos, 3rd grade

3rd place — John Galang & Sander Guerzon, 4th grade

4th place — Angielea Ysabel Anda & Brielle Malonzo, 3rd grade

Humorous Interpretation

3rd place — Rhyane Umali, 3rd grade

4th place — Paul Andrei Bernardo, 3rd grade

Dramatic Interpretation

1st place — Nelisa Nicole Acaba, 4th grade

2nd place — Brielle Malonzo, 3rd grade

3rd place — Angielea Ysabel Anda, 3rd grade

4th place — Rochelle Ann De Leon, 4th grade

Impromptu A

4th place — Vimarie Alna Alfeche, 5th grade

Impromptu B

1st place — Jealexiz Torres, 5th grade

3rd place — Louise Manansala, 5th grade

5th place — Trishtonhy Duarte, 5th grade

Reader’s Forum C

1st place — Jasper Alfred Shem Cabaobas, 3rd grade

Reader’s Forum Master’s B

2nd place — Tristan Yanto

Choral Speaking

2nd place — Jericho Hinolan, Rochelle De Leon, John Galang, Andrea Fhe Remilloza, 4th grade

3rd place — Iyanah Ranin, Princess Lopez, Cheyann Concepcion, Jillian Concepcion, Alexa Panganiban, 5th grade

4th place — Vimarie Alfeche, Louise Manansala, Cody Santos, Jonathan Borja, Tristan Yanto, 5th grade

5th place — Angelo Jaden Larin, Rhett Garth Agbayani, Isabella Marie Mallari, Rihanna De Leon, Sander Dalle Guerzon, 4th grade